11 czerwca 2010 - Święcenia diakonatu

O godz. 16.00 w katedrze elbląskiej rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Styrny. Ks. Bp udzielił święceń diakonatu siedmiu akolitom. Wśród wybranych znalazł się nasz parafianin Marek Piedziewicz. Dla naszej parafii było to pierwsze w jej historii od roku 1993 tak podniosłe wydarzenie.
       Diakon Marek poprzez przyjęcie święceń diakonatu został włączony do duchowieństwa diecezji elbląskiej i całego Kościoła Powszechnego. Ma obowiązek kapłańskiej modlitwy brewiarzowej, przyrzekł posłuszeństwo biskupowi i jego następcom, a także zdecydował się na życie w celibacie. Diakon ma prawo wykonywać wszystkie posługi: ma prawo głosić Słowo Boże, może chrzcić, błogosławić małżeństwa, prowadzić pogrzeb katolicki i wiele innych. Nie może jedynie spowiadać i odprawiać Mszy św.
       Gratulujemy Ci księże diakonie Marku i życzymy, abyś dalej umacniał się w powołaniu, a za rok przyjął święcenia kapłańskie.
       Pytanie dla czytających:
       Jak nazywa się szata liturgiczna noszona przez diakonów?

Oto kilka zdjęć z tej uroczystości.