11 sierpnia 2011 - Powitanie pielgrzymów

Jak jest to w zwyczaju naszej parafii 11 sierpnia wyruszyliśmy autokarem do Częstochowy, żeby powitać pielgrzymów diecezjalnej pielgrzymki pieszej wchodzących na Jasną Górę. Wspólnie z Księdzem Proboszczem wyjechaliśmy o godz. 3.00 z Susza. Po drodze zajechaliśmy do Gidel, by pokłonić się Matce Bożej czczonej w tym miejscu w postaci dziewięciocentymetrowej figurki słynącej łaskami cudownego uzdrawiania.
Do Częstochowy zajechaliśmy na godz. 12.00. Każdy na własną rękę odwiedzał miejsca najbliższe jego sercu. W pierwszej kolejności nawiedzaliśmy Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej a także Bazylikę, Kaplicę Najświętszego Sakramentu, liczne muzea i skarbiec. Kto chciał mógł odprawić Drogę Krzyżową, lub skorzystać z sakramentu pojednania.
O godz. 15.00 dość liczną grupą uczestniczyliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia odprawianej przez ojców Pallotynów w Dolinie Miłosierdzia.
O godz. 18.15 ku szczytowi Jasnej Góry zaczęli nadchodzić oczekiwani przez nas pielgrzymi. Na ich twarzach malowało się zmęczenie a także ogromna radość z tego że udało im się pokonać własne słabości i szczęśliwie dojść do wyznaczonego celu. Większość naszych parafian wchodziła w grupie Adalbertus Prabuty-Susz, ale znajome twarze można było ujrzeć też w innych grupach. Pielgrzymkę diecezji elbląskiej zamykała grupa rowerzystów, którzy z Elbląga na Jasną Górę przyjechali pod przewodnictwem Ks. Krzysztofa Sękuły.
Po godz. 19.00 uczestniczyliśmy w Mszy świętej której przewodniczył Ks. Biskup Jan Styrna. Swoją homilię oparł na słowach wypowiadanych na Jasnej Górze przez błogosławionego Jana Pawła II a zakończył modlitwą Pod Twoją obronę... Zachęcił też pielgrzymów do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.
O godz. 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim.
O godz. 22.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną i o godz. 5.00 byliśmy w Suszu.