Elbląg, 24. marca 2016 r.
L. dz. 151 / 2016

DEKRET O ZWOŁANIU
I SYNODU DIECEZJI ELBLĄSKIEJ

Kościół partykularny elbląski istnieje od 25. marca 1992 roku. Posiada swoją krótką historię, osiągnięcia i problemy. Nie było dotąd synodu diecezjalnego. W ostatnim czasie miały swoje synody diecezje sąsiednie: toruńska, warmińska i płocka.

Synod w diecezji przyczynia się do odnowy świadomości religijnej i życia zgodnego z Ewangelią wspólnot i społeczności kościelnych. W sprawie zwołania synodu diecezji rozmawiałem z diecezjalną radą kapłańską i radą duszpasterską. O zamiarze ogłoszenia synodu poinformowałem księdza arcybiskupa metropolitę warmińskiego i księdza arcybiskupa nuncjusza apostolskiego w Warszawie.

Po rozeznaniu sytuacji religijnej diecezji i stanu prawnego, niniejszym

zwołuję I synod diecezji elbląskiej.

Podstawę prawną dają kanon 460 i nn. Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Synod będzie porządkował przepisy prawa partykularnego, będzie kreślił wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy.

Do prac synodu powołam, względnie zaproszę przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów.

Pierwsza sesja zgromadzenia synodalnego odbędzie się na jesieni 2016 roku.

Wszystkie osoby związane z diecezją elbląska proszę o modlitwę za udany synod i wdrożenie jego postanowień, a także życzliwe zainteresowanie przebiegiem jego prac. Będę o nich informował na stronie internetowej diecezji. Liczę też na współpracę z „Gościem Elbląskim” w tej sprawie.

Losy Kościoła elbląskiego i synodu powierzam Jezusowi Chrystusowi Królowi, Najświętszej Maryi Pannie – Matce Kościoła oraz świętym patronom diecezji: św. Wojciechowi, Św. Maksymilianowi Kolbe, Bł. Dorocie z Mątów.

+ Jacek Jezierski
BISKUP ELBLĄSKI

Elbląg, Wielki Czwartek – 24. marca 2016 r.
W 1050 rocznicę Chrztu Polski.
W roku jubileuszowym Miłosierdzia.

Adresy:
KURIA BISKUPIA: