DĄB PAPIESKI

28 kwietnia 2004 r. podczas pielgrzymki leśników do Rzymu Papież Jan Paweł II poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego drzewa w Polsce - Dębu Chrobrego. Z żołędzi tych wyhodowano 500 sadzonek. Każda z nich od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych otrzymała certyfikat.

Wiosną 2006 r. nadleśnictwa w całej Polsce otrzymały po jednej sadzonce do posadzenia na swoim terenie. Nadleśnictwo Susz dostało sadzonkę oznaczoną numerem 207.

Pracownicy Nadleśnictwa Susz zdecydowali, że najlepszym miejscem dla tak ważnej rośliny będą okolice sanktuarium św. Antoniego. Leśnicy w porozumieniu z Dziekanem Jerzym Pawelczykiem i Burmistrzem Janem Sadowskim wyznaczyli teren i przygotowali go pod posadzenie drzewka.

18 maja 2006 r. została odprawiona uroczysta Msza świętą, koncelebrowana przez:

• Ks. Biskupa Józefa Wysockiego, który przewodniczył koncelebrze i wygłosił homilię
  • Ks. dziekana Jerzego Pawelczyka
  • Ks. prałata Zbigniewa Nowaka
  • Ks. kanonika Mieczysława Adamczyka
  • Ks. Ryszarda Dębskiego

Na uroczystość zaproszeni zostali:

• Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - Jan Karetko
  • Starosta Iławy - Ryszard Zabłorny
  • Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Iławie - Julian Lemiech
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Susz - Michał Juchniewicz
  • Burmistrz Gminy i Miasta Susz - Jan Sadowski
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Suszu - Krzysztof Pietrzykowski
  • Burmistrz Miasta i Gminy Kisielice - Tomasz Koprowiak
  • Wójt Gminy Stary Dzierzgoń - Roman Kulpa
  • Wójt Gminy Iława - Krzysztof Harmaciński
  • Dyrektor Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich Krzysztof Słowiński
  • Dyrektor Gimnazjum w Suszu - Janina Kaniecka
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Suszu - Grzegorz Imiołczyk
  • Komendant Policji w Suszu - Bogusław Kasner

W procesji z darami leśnicy wnieśli sadzonkę Dębu papieskiego.
    Po Mszy św. wszyscy przeszli na Skwerek Papieski przy sanktuarium św. Antoniego, na którym po poświęceniu przez księdza Biskupa Józefa Wysockiego został uroczyście zasadzony Dąb papieski nr 207.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jan Karetko przekazał księdzu dziekanowi Jerzemu Pawelczykowi certyfikat Dębu papieskiego.
    Na zakończenie Parafialna Orkiestra Dęta odegrała Barkę.

Przy Dębie na kamieniu leśnicy zainstalowali granitową tablicą upamiętniającą pochodzenie Drzewa i datę jego posadzenia.

29 czerwca 2006 r. w uroczystość Piotra i Pawła na placu przy Dębie Papieskim została odprawiona przez ks. dziekana Jerzego Pawelczyka Msza święta o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

2 kwietnia 2007 r. w II rocznicę odejścia Ojca świętego Jana Pawła II po uroczystym apelu papieskim wierni przeszli pod Dąb papieski żeby tam pomodlić się i zostawić zapalone znicze.

18 maja 2007 r. - Rocznica zasadzenia Dębu papieskiego
    Na zdjęciu "mierzy się" z drzewkiem ksiądz proboszcz Jerzy Karwat

Dąb Papieski ciągle rośnie! - czerwiec 2010

Dawno już nie przyglądaliśmy się dębowi papieskiemu, a on rośnie i dobrze się ma.
    Zastanawiam się, czy któryś z posadzonych papieskich dębów jest taki piękny jak nasz? Otóż nie! Może to zabrzmi egoistycznie, ale widziałem już kilka i nawet ten w Licheniu jest niższy. Nasz dąb mierzy obecnie ok. 470 cm. Często w jego pobliżu widać osoby rozmodlone, które w tym miejscu szukają siły i wsparcia za wstawiennictwem Sługi Bożego Jana Pawła II. Mam nadzieję, że już odwiedziliście to miejsce.
    Jeżeli podczas wakacyjnych podróży zobaczycie gdzieś papieskie dęby, to zróbcie zdjęcia (stań przy drzewie, a wtedy na postawie fotografii znając twój wzrost można obliczyć wysokość drzewa).
    Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.