Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu

Przy Sanktuarium św. Antoniego powstaje kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. W mieście powinno być miejsce gdzie o każdej porze dnia można spotkać się na prywatnej rozmowie z Chrystusem Eucharystycznym.
     Kruchta od strony północnej okazała się dobrą propozycją dla tego przedsięwzięcia. Było to miejsce, które wymagało gruntownego remontu. Dotychczas przechowywano tutaj relikwie św. Antoniego.
     Spośród sześciu propozycji adaptacji tego pomieszczenia wybrany został projekt przygotowany przez p. Marka Omieczyńskiego ze Sztumu.
     Po akceptacji planu przez Księdza Biskupa elbląskiego, uzyskaliśmy pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przystąpiliśmy do prac.
     W tym miejscu pragnę złożyć serdeczne podziękowanie tym naszym parafianom, którzy ze szczerego serca składają dobrowolne ofiary rodzinne na ten cel. Cieszymy się, że czujecie, iż jest to inwestycja, która posłuży duchowemu dobru nas wszystkich.
     Prace w dalszym ciągu trwają i jeżeli ktoś z czytających tę informację chciałby się włączyć w to Boże dzieło - z wdzięcznością przyjmiemy każdą, nawet najmniejszą ofiarę /kliknij/
(W intencji wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców modlimy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca podczas Mszy św. o godz.17.00)
     Prace planowaliśmy zakończyć w sierpniu, ale z powodu nieprzewidzianych dodatkowych wydatków termin zakończenia nieznacznie się przedłuży i zamierzamy do końca września zakończyć inwestycję.
    Oto zdjęcia z poszczególnych etapów inwestycji:

I.
Tak wyglądała kaplica w październiku 2007

II. Październik 2007
Prace ruszyły. Zdjęliśmy boazerię ze ścian i zaczynamy czyścić cegły, aby przywrócić ich dawny wygląd.

III. Czerwiec 2008
Po zimowym przestoju, wykonaniu projektu i decyzji konserwatora zabytków przystąpiliśmy do dalszych prac. Trzeba uzupełnić brakujące fragmenty cegieł w gotyckim murze. Praca mozolna, ale przynosząca wiele satysfakcji.

A tu niespodzianka! Odkrywamy dawne przejście do kościoła. Jak się okazuje wewnątrz jest mniejsze, jeszcze starsze.

IV. Czerwiec 2008
Zdemontować trzeba położone kilkanaście lat temu deskowanie na suficie i przesiąkniętą wilgocią, zagrzybioną płytę pilśniową.

V. Lipiec 2008-08-24
Przystępujemy do realizacji projektu ołtarza - ściany głównej

Ten człowiek jest prawdziwym artystą w swojej dziedzinie. Aż miło popatrzeć, jak "rzeźbi" z cegieł.

I oto stan surowy ołtarza

VI. Sierpień 2008
Miejsce na figurę św. brata Alberta na tylnej ścianie

Musimy wyrównać posadzkę, ale aby to zrobić trzeba zdjąć grubą i krzywą wylewkę cementową.

Niebawem fugowanie, malowanie, położenie posadzki... i jeszcze kilka szczegółów. Już bliżej, niż dalej.

VII. Przygotowanie wylewki pod posadzkę

VIII. Wrzesień 2008
Już mamy przygotowaną wylewkę pod nową posadzkę. Pod grubą warstwą betonu - izolacja z 10 cm styropianu wzmocniona siatką metalową

Teraz musi trochę odparować, a w międzyczasie zajmujemy się instalacją elektryczną.

IX. Październik 2008
Zaczęliśmy fugowanie cegieł. Szare wypełnienia po wyschnięciu trochę wyjaśniają nadając ścianom niesamowicie gotyckiego charakteru

X. Kończymy prace w Kaplicy Najświętszego Sakramentu
     Grudzień 2008
     Zbliżamy się już do końca. Niebawem zaprosimy ks. biskupa, w celu poświęcenia kaplicy adoracyjnej. Czekaliśmy na specjalne cegły, aby dokończyć tylną ścianę w kaplicy,

a tak wygląda ściana przednia i miejsce wystawienia.

Styczeń 2009
     Nowa, granitowa posadzka

Luty 2009
     Zdjęcie starych powłok malarskich z gotyckich drzwi łączących kaplicę z kościołem i naprawa metalowych okuć. Oryginalny zamek naprawił, uruchomił i klucz dorobił p. Durkiewicz.

Kowal wykonał metalową kratę, która została zaopatrzona szkłem antywłamaniowym. Fundatorem jej jest rodzina pp. Ruszkiewiczów. Założono także nowe oświetlenie

Obecnie stolarz wykonuje ławki, aby je ustawić przed Niedzielą Palmową.
     Jeszcze raz dziękujemy dotychczasowym ofiarodawcom, a jeżeli ktoś z czytających te słowa chciałby się włączyć w budowę miejsca kultu Jezusa eucharystycznego, to dowód wpłaty w formie darowizny znajduje się na stronie głównej. Wdzięczni jesteśmy za każdy datek, a za ofiarodawców modlimy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca.
     Niech Pan Bóg Wam błogosławi. Szczęść Boże.